Zwiększenie częstości uprawiania sportów warto rozpocząć już w momencie planowania poczęcia dziecka. Wiadomym jest, że siedzący styl życia, niezdrowa dieta oraz otyłość i nadwaga mogą utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Wówczas warto rozpocząć wykonywanie ćwiczeń aerobowych, czyli tzw. cardio, które poprawią wydolność krążeniowo-oddechową.
Aktywność fizyczną można podjąć na każdym etapie ciąży, jednak treningi w I, II czy III trymestrze będą różnić się od siebie.
Kobieta w I trymestrze ciąży powinna być niezwykle ostrożna w ruchach i łagodna dla swojego ciała. Ze względu na to, nie zaleca się wykonywania treningów wzmacniających mięśnie oraz ćwiczeń aerobowych, jeśli nie były wykonywane wcześniej. Intensywna aktywność fizyczna, w szczególności u kobiet prowadzących siedzący styl życia, może spowodować krwawienia, a nawet doprowadzić do poronienia.
Nieczęsto samopoczucie kobiety w I trymestrze nie stwarza warunków do komfortowej aktywności fizycznej, dlatego rozpoczynają ją dopiero od II trymestru. Wówczas poza niewymagającymi treningami aerobowymi, zaleca się włączenie ćwiczeń rozciągających, aby zadbać o zdrowie mięśni i stawów podczas zmian w posturze kobiety ciężarnej. Na tym etapie można włączyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie, natomiast powinny być wykonywane z dbałością o posturę, z niedużymi ciężarami. Taką aktywność fizyczną warto uprzednio skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę
W III trymestrze ruchomość kobiety jest znacznie utrudniona i coraz trudniej jest jej oddychać. W związku z tym, należy ograniczyć aktywność fizyczną do spacerów oraz ćwiczeń w stabilnej pozycji (tj. na leżąco lub siedząco, nie na stojąco). W tym okresie warto skupić się na ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych.